Народні депутати проти епідемії ВІЛ/СНІД

Адвокаційна акція у стінах Верховної Ради

Кожного року 1 грудня у світі відзначають День боротьби з ВІЛ/СНІД інфекцією.Традиційно в цей день у парламенті депутати вдягають червоні стрічки на знак надії на майбутнє без СНІДу.
Однак подібні акції в більшості є номінальними. Ми мали трансформувати щорічну формальну ініціативу в адвокаційний проєкт. Розповідаємо, як нам це вдалося.

У 2021 році в Україні ВІЛ-інфекцію виявили у понад 12 тис. людей. 4 тис. з них вже мають смертельний діагноз — СНІД. Він розвивається на 8-9 рік після зараження, якщо людина не приймає АРВ-терапію. СНІД викликає незворотні руйнівні процеси, проти яких немає ліків. 
Більшість з пацієнтів запевнили, що не знали свій ВІЛ-статус, бо ніколи не проходили тестування.
Вчасне тестування, і подальше приймання ліків могло їх врятувати.

Концепт проєкту

Ми вирішили залучити народних депутатів України до популяризації тестування на ВІЛ.
Кожен з них має свою аудиторію і може поділитися з нею інформацією про те, як доступно та анонімно пройти тестування на ВІЛ.
Однак як звернути увагу народних обранців до проєкту, коли кожного дня на пошту вони отримують десятки листів зі зверненнями? Як синхронізуватися так, щоб матеріали вийшли в один день? 
Як не дивно, для цього достатньо було зробити друковану листівку. Але додати до неї трошки інтерактиву.

Illustration

Зазвичай народні обранці отримують стрічки з булавкою на вході у залу засідань. Ми замінили її на наліпку, яка на відміну від шпильки, не псує одяг. Її можна було розмістити не тільки на одязі, але й наклеїти на телефон/ноутбук/блокнот.

У другому блоці ми коротко описали проблему і пояснили, що може допомогти її вирішити. Понад 4 тисячі людей мали б шанс жити повноцінним життям завдяки АРВ-терапії, якби вчасно дізналися про свій ВІЛ-статус. 

Тож ми запропонували народним депутатам зробити пост на своїх сторінках із закликом пройти тестування на ВІЛ.

Для цього достатньо було просканувати qr-код і скопіювати готовий текст на свою сторінку.

Перед початком засідання на стіл кожному депутату потрапила невеличка листівка А5. Зазначимо, що вона не мала жодних логотипів. Адже саме через них народні депутати сприймають такі матеріали радше як рекламу, а не соціальну ініціативу. 

Візуали до постів

Форс-мажор

Однак ми не очікували, що саме 1 грудня до ВР завітає президент Володимир Зеленський. Наш інфопривід висів під загрозою. Адже Звернення Президента до народних обранців повністю відверне увагу від нашої акції.

Натомість Володимир Олександрович також підтримав флешмоб з червоною стрічкою, згадавши про День боротьби з ВІЛ/СНІД.
В цей день ми тримали 48 згадок від народних депутатів з #тестуйся_вчасно у соціальних мережах. 

Проєкт реалізований за підтримки народної депутатки України Лади Булах

Результати

≈ 70

депутатів розмістили наліпки

48

публікацій #тестуйся_вчасно

145 тис.

загальне охоплення постів

300 грн

загальний бюджет акції